ÜRÜNLERİMİZ

Sade Dondurma

Dünya çapında haklı bir ün kazanmış olan Maraş Dondurması, kendine özgü eşsiz lezzetiyle  300 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. Bu geçmiş, Karsambaç adı verilen ve tümüyle Anadolu`ya ait bir lezzet geleneğinin adım adım dönüştürülmesinin de tarihidir.

Karsambaç, dağ yamaçlarında ve vadilerde çalı çırpıyla örtülerek korunan kar tabakalarının sıcak yaz günlerinde meyve özleriyle karıştırılması yoluyla elde edilirdi. Bu karışım zaman içinde süt, bal, pekmez, salep gibi katkılarla zenginleştirilmiş ve başkaca değişikliklere uğrayarak bugünkü o bildiğimiz eşsiz lezzete dönüşmüştür.

Maraş Dondurması`nın lezzetindeki bu sır, bu 300 yıllık geleneğin yanında, üretildiği iklim ve coğrafyada da saklıdır. Bu benzersiz lezzet ahir dağı yamaçlarında ki yüksek yaylalarda, kekik, keven ve yabani orkide çiçekleriyle, beslenen keçilerin sütüne yine aynı yöreden toplanan sahlebin karıştırılması ile elde ediliyor.

Düşük hacım genişlemesi, kendine özgü hoş tat, koku ve aroması, sert esnek yapısı,hafif çiğnenebilmesi, homojen parlak beyaz rengi, erimeye karşı dayanıklı olması ve düşük sıcaklıkta (-20ºC) niteliklerini uzun süre muhafaza etmesiyle, halkın beğenisini kazanan Maraş Dondurmasının Türkiye ve Dünyada özel bir yeri vardır. Bu olağanüstü süt ürünü şehrin adıyla özdeşleşerek, adeta sembolü haline gelmiş, Türk tatlı kültüründe de önemli bir yer edinmiştir.

Köklü geçmişe sahip olan Bu Doğal ve Yöresel Lezzeti LORD DONDURMA markası altında siz değerli müşterilerimize sunmaktan gurur ve onur duyarız.